بهترین منابع برنامه نویسی ایرانی و خارجی
یادگیری برنامه نویسی هم یک سرگرمی است و هم یک مهارت برای ورود به بازار کار و برای افرادی که به آن علاقه دارند یک منبع درآمد عالی محسوب می‌شود؛ حتی برای نوجوانان! اگر شما هم به برنامه نویسی علاقه دارید و نمی‌دانید چطور آموزش ببینید یا از کدام منابع استفاده کنید، در ادامه با ما همراه باشید.

یکی از چالش‌هایی که در گذشته برای یادگیری برنامه‌نویسی وجود داشت، نبود منابع آموزشی بود. تا جایی که اگر کسی قصد یاد گرفتن آن را داشت، تنها منابع یادگیری برنامه‌نویسی، آموزشگاه‌های حضوری با اساتید غیرحرفه‌ای و بی‌تجربه بود. همین مسئله یادگیری را با چالش‌های مختلفی روبرو می‌کرد اما در حال حاضر یادگیری با کمک بهترین منابع یادگیری برنامه‌نویسی بسیار ساده و لذت‌بخش است.

اما چطور می‌توان بهترین منابع یادگیری برنامه‌نویسی را پیدا کرد؟ در این مقاله بهترین وب سایت ها برای یادگیری زبان برنامه نویسی را معرفی کنیم تا بتوانید از همین امروز یادگیری را شروع کنید.

یادگیری برنامه‌نویسی؛ چرا و چگونه؟

در سال‌های اخیر برنامه‌نویسی به یکی از حوزه‌های جذاب شغلی و نیاز هر حوزه کاری تبدیل شده است. در واقع برنامه نویسی برای مدیریت وب سایت‌ها و ساخت برنامه‌ها و وظایف کاری استفاده می‌شود.
اگر شما هم به دنبال طراحی سایت، گرفتن پروژه، توسعه نرم‌افزارها، طراحی اپلیکیشن و بازی هستید ابتدا باید به دنبال یادگیری آن باشید. اما بهترین منابع برنامه نویسی کدام هستند؟ شما می‌توانید از طریق دوره‌های خارجی، بهترین سایت‌های برنامه نویسی ایرانی، کتاب‌های برنامه نویسی و منابع رایگان برنامه نویسی را یاد بگیرید.

معرفی بهترین منابع یادگیری برنامه‌نویسی

در این بخش از مقاله می‌خواهیم بهترین منابع و سایت ها برای یادگیری برنامه‌نویسی را به شما معرفی کنیم تا با توجه به نیاز و سلیقه خود، یکی از آن‌ها را استفاده کنید.

1. سایت Codecademy؛ یکی از بهترین سایت ها آموزش برنامه نویسی خارجی

سایت Codecademy یکی از منابع رایگان یادگیری برنامه‌نویسی است و می‌توانید هر زبانی را که می‌خواهید را از صفر یاد گرفته و مهارت کدنویسی خود را بالا ببرید. این سایت بیش از 12 زبان برنامه نویسی مختلف را آموزش می‌دهد و  شروع یادگیری به صورت رایگان است. Codecademy یکی از بهترین سایت‌های آموزش برنامه نویسی به همراه ارائه تمرین و یادگیری تعاملی است که از نتیجه آموزش شما بازخورد ارائه می‌دهد تا اشتباهات خود را اصلاح کنید.

از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی ارائه شده در این سایت می‌توان به HTML، JavaScript، CSS، jQuery، PHP، Python، Ruby اشاره کرد. طبیعتاً زبان آموزش آن به صورت انگلیسی است و اگر قصد استفاده از آن را دارید، باید حتماً مهارت بسیار خوبی در درک زبان انگلیسی داشته باشید.

Codecademy؛ یکی از بهترین منابع یادگری برنامه نویسی

انواع زبان‌های برنامه نویسی، از نظر کاربرد به چند دسته چند منظوره، تحت ویندوز، تحت وب و اپلیکیشن تقسیم می‌شوند.

2. سایت W3 Schools؛ بهترین منبع رایگان یاگیری برنامه نویسی

یکی دیگر از قدیمی‌ترین منابع یادگیری برنامه‌نویسی سایت W3 Schools است. در این سایت به صورت رایگان می‌توانید زبان‌های مختلفی را به خصوص زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب مانند HTML، CSS، JavaScript، SQL and PHP، Java، Python و #C و ++C را یاد بگیرید. از مهم‌ترین ویژگی‌های این سایت می‌توان به ارائه تمرین‌های عملی، مثال‌ها، مستندسازی، ارائه شفاف و جذاب، رایگان بودن و… اشاره کرد.

بعد از یادگیری به عنوان توسعه دهنده وب، می‌توانید دانش خودتان را با انجام تمرین‌های مربوط به آن بخش بسنجید.

سایت W3school یکی از بهترین منابع برنامه نویسی خارجی

3. سایت Free Code Camp؛ مفیدترین منبع برای برنامه نویسان

اگر برای یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی به دنبال یک منبع عالی زبان انگلیسی هستید، سایت Free Code Camp برای شما مناسب است. در این سایت کاربران با پیش‌نیاهای اولیه برنامه‌نویسی آشنا می‌شوند و به خصوص افراد مبتدی مجموعه‌ای از نکات کاربردی را یاد گرفته تا مهارت برنامه نویسی خودشان را بالا ببرند. در این سایت برای یادگیری کدنویسی با چالش‌هایی روبرو می‌شوید که برای انجام آنها به مجموعه دوره‌های برنامه نویسی دسترسی دارید. سپس می‌توانید مهارت خود را محک بزنید.

از مهم‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی این سایت می‌توان به HTML5، CSS3، Javascript، js، Databases اشاره کرد.

Free Code Camp؛ بهترین دوره های برنامه نویسی خارجی

4. سایت EdX؛ بهترین پلتفرم برای یادگیری زبان‌های منبع باز

اگر بخواهیم یکی از پرطرفدارترین منابع آموزشی یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی را معرفی کنیم، سایت Edx یکی از بهترین‌ها است. با کمک این سایت محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی وجود دارد و شما می‌توانید به صورت رایگان آن‌ها را یاد بگیرید. البته این سایت فقط مختص یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی نیست؛ بلکه برای یادگیری هر نوع مهارتی مناسب است. این سایت در حال حاضر بیش از 5 میلیون دانشجو دارد که نشان‌دهنده کیفیت بالای آموزش‌های آن است.

2024 06 15 15 28 33

 

از مهم‌ترین آموزش‌های زبان‌های برنامه‌نویسی که در این سایت ارائه شده، می‌توان به HTML ،CSS، Java، jQuery، ++C، #C، Python، SQL، Mobile app development اشاره کرد.

سایت‌هایی که در این بخش معرفی شدند بهترین دوره های برنامه نویسی خارجی را برگزار می‌کنند.

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی فارسی

یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی از سایت‌های خارجی معمولاً انگلیسی است و برای کسانی که به این زبان مسلط نیستند سخت است بنابراین پیشنهاد می‌کنیم از یک منبع فارسی‌زبان معتبر برای آموزش زبان برنامه‌نویسی استفاده کنید. اگر به دنبال منابع آموزش برنامه نویسی فارسی هستید سایت‌هایی مثل راست چین آکادمی، فرادرس و سون لرن بهترین گزینه برای شما هستند.

1. راستچین آکادمی؛ بهترین سایت آموزش برنامه نویسی فارسی

اگر به دنبال یک منبع آموزشی فارسی هستید که با زبانی ساده مفاهیم برنامه‌نویسی را به شما یاد بدهد، آکادمی راستچین را به شما توصیه می‌کنیم. همه کسانی که به برنامه‌نویسی علاقه دارند، با خیالی آسوده می‌توانند برنامه‌نویسی را از صفر شروع کنند و آن را با دوره‌های آکادمی راستچین جلو ببرند. همچنین اگر از آن دسته افرادی هستید که در یک زبان برنامه‌نویسی خاص فعالیت می‌کنید و اکنون تصمیم گرفتید مهارت‌ و دانش خودتان را بالا ببرید از دوره‌های آنلاین و حضوری آکادمی راست چین کمک بگیرید.

در راست چین آکادمی، همچنین پشتیبان آموزشی در کنار شما است تا به سوالات و مشکلات شما در مسیر یادگیری پاسخ دهد. از طرف دیگر، اساتید باتجربه و حرفه‌ای مباحث برنامه‌نویسی را تدریس می‌کنند؛ بنابراین یادگیری شما بهتر و درک شما از مباحث مطرح‌شده بهتر خواهد بود. در راست چین دوره‌های برنامه نویسی فرانت اند مانند جاوا اسکریپت، HTML، CSS و PHP، برنامه نویسی وردپرس و غیره را یاد می‌گیرید.

دوره‌های راست چین آکادمی

2. فرادرس؛ یکی از بهترین سایت آموزش برنامه نویسی ایرانی

فرادرس یکی دیگر از مجموعه‌های فارسی‌زبان است و می‌توان آن را یکی از بهترین منابع برنامه‌نویسی دانست! البته در فرادرس همه افراد با هر میزان تجربه و سابقه‌ای می‌توانند تدریس کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از این منبع استفاده کنید، باید حتماً راجع به دوره آموزشی موردنظر و مدرس آن تحقیق کنید.

 

فرادرس؛ بهترین سایت های برنامه نویسی

دوره‌های آموزش برنامه نویسی فرادرس در زمینه CSS، HTML، Javascript، PHP، ++c، ، Python و MySQL ارائه شده‌اند. بخش نظرات دوره‌ها گزینه بسیار خوبی است تا ببینید که آن دوره چقدر توانسته رضایت کاربران را جلب کند. در فرادرس دوره‌های رایگان و پولی زیادی یافت می‌شود که می‌توانید متناسب با نیاز خود یکی از دوره‌ها را برای شروع یادگیری انتخاب کنید.

یکی دیگر از منابع برنامه نویسی کتاب‌ها هستند؛ از بهترین کتاب‌ها برای شروع برنامه نویسی، می‌توان به Clean Code، Clean Architecture و The Road To Learn React اشاره کرد.

بهترین منابع برای یادگیری برنامه نویسی پایتون

پایتون یکی از زبان‌های محبوب و کاربردی است که موردتوجه بسیاری از کاربران است. از منابع آموزشی Python، می‌توان به سایت پایتون (Python.org)، سایت کورسرا (Coursera.org)، آموزش آنلاین Geeksforgeeks اشاره کرد.

یکی از بهترین دوره‌های راست چین آکادمی برنامه نویسی وردپرس است؛ در این دوره بدون نیاز به پیش نیاز خاصی می‌توانید 0 تا 100 مباحث HTML، CSS، JQuery، Ajax، PHP را یاد بگیرید.

برنامه نویسی وردپرس 

دیدگاهتان را بنویسید