تفاوت ری اکت با انگولار

تفاوت ری اکت و انگولار ؛ انگولار بهتر است یا ری اکت

انتخاب بین ری اکت و انگولار به عنوان دو فریمورک محبوب می‌تواند چالش برانگیز باشد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب هر دو فریمورک می پردازدیم و به شما در انتخاب بهترین گزینه برای پروژه تان کمک خواهیم کرد.

انگولار و ری اکت، دو فریم ورک محبوب جاوا اسکریپت هستند که هر کدام به دلیل ویژگی‌های خاص خود، طرفداران زیادی دارند. در این مقاله، به تفاوت ری اکت و انگولار می‌پردازیم تا ببینیم کدام یک برای شما مناسب‌تر است.

ری اکت چیست؟

ری اکت یک کتابخانه متن باز جاوا اسکریپت است که برای طراحی رابط کاربری و برنامه‌های تک صفحه‌ای در وب عرضه شده است؛ این کتابخانه توسط فیس‌بوک در سال 2013 توسعه یافته است. در واقع اگر بخواهیم ری اکت را دقیق تر بیان کنیم باید بگوییکم می‌توانید با ReactJS صفحات وبی ایجاد کنید که وقتی با آن‌ها تعامل دارید، محتوا و عناصرشان بدون نیاز به بارگذاری مجدد (بدون رفرش صفحه) تغییر کنند.

اگه دوست داری در مورد ری اکت و مزیت‌های اون بیشتر بدونی بهتر است سری به مقاله ری اکت چیست سایت ما بزنی 😉

ری اکت چه مزیتی نسبت به انگولار دارد؟

 • ری اکت به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا کدهای جاوا اسکریپت را با HTML ترکیب کنند و در نهایت کد خواناتری تولید می‌شود.
 • با استفاده از ری اکت، توسعه دهندگان می‌توانند کامپوننت‌هایی تولید کنند که مجدد قابل استفاده هستند؛ این امر باعث صرفه جویی در زمان می‌شود.
 • ری اکت امکان رندرینگ سمت سرور و سمت کاربر را فراهم می‌کند که منجر به بهبود سئو (SEO) می‌شود.

انگولار چیست؟

انگولار یکی از فریمورک‌های جاوا اسکریپت برای توسعه فرانت اند است که توسط تیم انگولار گوگل مدیریت می‌شود. جالب است بدانید انگولار فریمورکی محبوب برای توسعه برنامه‌های موبایل و وب در میان کاربران است. جدیدترین نسخه انگولار، Angular 13 است که راه‌حل‌هایی برای توسعه وب سازگار با نیاز کاربر ارائه می‌دهد و به صورت گسترده توسط اکثر شرکت‌ها برای توسعه وب استفاده می‌‎شود.

انگولار چه مزیتی نسبت به ری اکت دارد؟

 • الگوی MVC به سازماندهی بهتر پروژه و مدیریت پیچیدگی در برنامه‌های بزرگ کمک می‌کند.
 • انگولار یک فریمورک فول‌استک است که شامل ابزارهایی برای توسعه سمت کاربر و سمت سرور می‌شود.
 • انگولار با تشویق به ایجاد کامپوننت‌های کوچک و قابل‌استفاده مجدد، ساختار و نگهداری کد را بهبود می‌بخشد.

تفاوت بین انگولار و ری‌ اکت

در مورد تفاوت ری اکت و انگولار باید بدانید شرکت‌های زیادی از ری اکت و انگولار استفاده کرده‌اند. طبق آمار سایت BuiltWith، حدود ۱۱,۹۰۸,۵۷۹ وب‌سایت از ری‌اکت و ۳۲۷,۷۶۵ وب‌سایت از انگولار استفاده می‌کنند.

در یک نگاه کلی انگولار، توسط گوگل توسعه یافته، یک فریمورک متن باز از و ساختاری دارد که برای ساخت برنامه‌های وب استفاده می‌شود. در مقابل ری اکت، توسعه یافته توسط فیسبوک، یک کتابخانه متن باز است که امکان ساخت کامپوننت‌های رابط کاربری (UI) را می‌دهد.

تفاوت‌های کلیدی:

 • ری اکت یک کتابخانه مبتنی بر جاوااسکریپت است، در مقابل انگولار یک فریمورک مبتنی بر تایپ‌اسکریپت است.
 • ری اکت اکثرا برای ساخت کامپوننت‌های رابط کاربری (UI) با داده‌های متغیر استفاده می‌شود. در حالی که انگولار برای ساخت برنامه‌های سازمانی به کار می‌رود.
 • ری اکت یک کتابخانه که توسط فیسبوک توسعه یافته و نگهداری می‌شود و انگولار یک فریمورک که توسط گوگل توسعه داده شده است.

مقایسه از لحاظ سرچ گوگل

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم به تفاوت ری اکت و انگولار بپردازیم بحث محبوبیت است که از طریق سرچ کاربران مشخص می‌شود در تصویر زیر سرچ هر دو را ببینید:

مقایسه ری اکت و انگولار بر اساس سرچ گوگل

مقایسه از لحاظ بازار کار

برای این که بدانید بازار کار کدام یک بهتر است بهتر است سری به سایت هایی مانند جابینجا بزنید، تا بدانید بازار کدام یک برای کسب درآمد بهتر است؛ برای درک بهتر نگاهی به تصویر زیر بیندازید:

بازار کار ری اکت

 

بازار کار انگولار

 

مقایسه بر اساس سایت Stackoverflow

در بند گذشته برای ما روشن شد بازار کار ری اکت بیشتر است اما اگر بخواهیم میزان محبوبیت این 2 را باهم مقایسه کنیم بهتر است سری به سایت Stackoverflow بزنید تا امار بهتر و دقیق تری کسب کنید در عکس زیر ما یک آمار تهیه شده که نشان می‌دهد ری اکت از لحاظ محبوبیت در سطر اول قرار دارد.

مقایسه بر اساس سایت Stackoverflow

ری اکت در برابر انگولار: کدام یک را چه زمانی انتخاب کنیم؟

زمان آن رسیده که در مورد برخی از معیارهای کلیدی انتخاب این ری اکت و انگولار بحث کنیم.

 انگولار را کی انتخاب کنیم:

 • نیاز به توسعه یک برنامه سازمانی که دارای قابلیت‌های فراوان باشد دارید.
 • به دنبال راه‌حل‌های آماده هستید.
 • به دنبال افزایش بهروری هستید.
 • بقیه توسعه دهندگان دانش خوبی درباره C#، جاوا و انکولار دارند.

ری‌ اکت را کی انتخاب کنید:

 • نیزا به ساخت یک برنامه کاستومایز شده دارید.
 • به برنامه‌ای با رویدادهای زیادی نیاز دارید.
 • به المان‌های قابل اشتراک نیاز دارید.
 • بقیه توسعه دهندگان تسلط خوبی بر HTML، CSS و جاوا اسکریپت دارند.

کدام یک بهتر است؟ ری اکت یا انگولار؟

هر دو این زبان‌ها از محبوب‌ترین تکنولوژی‌های توسعه فرانت اند به شمار می‌روند. هرچند هر دو مزایای فوق‌العاده‌ای دارند، اما به طور کلی ری اکت نسبت به انگولار برتری‌هایی دارد. از طرفی، جامعه توسعه‌دهندگان این زبان بسیار بزرگ‌تر از انگولار است.

به لطف بهینه سازی‌های رندرینگ، ری اکت در رقابت مقایسه‌ای بین انگولار پیشی می‌گیرد. علاوه بر این، ری اکت امکان مهاجرت بین نسخه‌های متفاوت خود را بدون دردسر برای توسعه‌دهندگان بدون مشکل فراهم می‌کند. همچنین بر خلاف انگولار فرآیند نصب ری اکت بسیار آسان است.

بدون پیش نیـــاز برنامه نویسی ReactJS را از صفر یاد بگیر!

دوره ری اکت

در نتیجه

به طور خلاصه، ری‌اکت مزایای بسیار و راه‌حل‌های قدرتمندی را برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد که زمان توسعه را کاهش داده و خطاها را از بین می‌برد. بنابراین، هنگام انتخاب فناوری فرانت‌اند مناسب از بین React در برابر Angular، باید آن را بر اساس موارد استفاده، نیازمندی‌های پروژه و قابلیت‌های مورد نظر خود در نظر بگیرید.

سوالات متداول (FAQ)

 آیا انگولار بهتر از ری اکت است؟

React از Angular بهتر عمل می کند زیرا React از یک DOM مجازی برای رندر سریع تغییرات در رابط کاربری بدون نیاز به رندر مجدد کل صفحه استفاده می کند.

بازار کار انگولار بهتر است یا ری اکت؟

در حال حاضر ری اکت بازار کار بهتری نسبت به انگولار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید