روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
چگونه دولوپر فول استک شویم

چگونه یک برنامه نویس فول استک شویم؟

دنیای برنامه نویسی با داشتن شاخه های مختلف هر کسی را وسوسه می‌کند سری به این شغل جذاب بزنند و به سراغ یادگیری برنامه نویسی فرانت اند، بک اند یا فول استک شدن بروند. برنامه نویس فول استک یک متخصص است و بر بخش‌های مختلف یک پروژه تسلط دارد. در این مقاله مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس فول استک را آموزش می‌دهیم.

با گسترش وابستگی مشاغل به دنیای دیجیتال، نیاز به برنامه‌نویسان به شدت افزایش یافته است. طبق آمار وب سایت Indeed، تقاضا برای این شغل در سال گذشته بیش از 50% رشد داشته است. برنامه نویسی دنیای بزرگی و دارای شاخه‌های مختلفی است که هر کدام دنیای جداگانه ای دارند. اگر به دنبال شغلی پردرآمد، پویا و تقاضا بالا هستید و به ساعت‌ها نشستن پشت سیستم و کدنویسی علاقه دارید این مقاله برای شماست و میخواهیم مسیر فول استک شدن را توضیح دهیم.

برنامه نویس فول استک کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

برنامه نویسان فول استک، متخصصان برنامه‌نویسی هستند که می توانند همه مراحل طراحی و توسعه یک وب سایت یا نرم افزار را به تنهایی انجام دهند و به زبان‌های برنامه نویسی فرانت‌اند، زبان‌های بک اند مانند Python ،Ruby یا PHP و پایگاه داده SQL مسلط هستند. برنامه نویسان فول استک یک آچار فرانسه هستند و بر روی تمام جوانب برنامه‌نویسی تسلط دارند و می‌توانند انواع برنامه‌های پیچیده را طراحی و کدنویسی کنند.

چگونه یک برنامه نویس فول استک شویم؟

برنامه نویسان فول استک بر روی زبان‌های برنامه نویسی تسلط کامل دارند، پس قبل از شروع به معرفی مهارت‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس فول استک، این را در نظر بگیرید که باید هر مرحله را به صورت عمیق یاد بگیرید. گام‌های زیر را برای مسیر فول استک شدن بردارید:

  • کسب دانش برنامه نویسی

دنیای برنامه‌نویسی پر از زبان‌های مختلف است و به عنوان یک دولوپر نیازی به یادگیری تمام زبان‌ها ندارید ولی باید هم به زبان‌های بک اند و هم فرانت اند تسلط داشته باشید. از زبان‌های مورد نیاز برای برنامه‌نویسان فول استک می‌توان موارد زیر را نام برد:

✔️ یادگیری HTML و CSS: قطعا برای یادگیری برنامه نویسی در هر سطحی نیاز به تسلط بر روی کدهای HTML و CSS دارید و اولین قدم یادگیری دستورات این دو زبان است.

✔️ یادگیری برنامه نویسی بک اند: از بهترین زبان‌های برنامه نویسی بک‌اند می‌توان زبان‌های سمت سرور مانند Python ،‎Ruby ،PHP، Node.js یا C#  را نام برد و با توجه به پروژه ای که دارید باید بتوانید در یک یا چند تا از این زبان‌ها تسلط داشته باشید. در مقاله بهترین زبان‌های برنامه نویسی بک اند می‌توانید لیست بهترین زبان‌ را ببینید.

✔️ کار کردن با پایگاه داده: از معروف‌ترین پایگاه‌های داده می‌توان MySQL، SQLیا MongoDB را نام برد و برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس فول استک باید بر روی یکی از این پایگاه داده‌ها تسلط داشته باشید.

✔️ برنامه نویسی فرانت اند: با یادگیری برنامه نویسی فرانت اند می‌توانید ظاهر برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها را طراحی کنید. اولین قدم یادگیری فرانت اند، جاوا اسکریپت است و باید در فریمورک‌های مختلف مانند React، Angular یا Vue.js عمیق‌تر شوید.

*یادتان باشد که یک برنامه نویس فول استک هر زبان را به صورت حرفه‌ای تسلط دارد.*

79319 9da7d20220cd161351a200482

نکته: وردپرس یکی از سیستم‌های مدیریت محتوا است که بر پایه PHP ساخته شده و برای اینکه بتوانید طراحی قالب و افزونه وردپرسی را انجام دهید نیز باید PHP بلد باشید. با دوره برنامه نویسی وردپرس (دوره مستر کلاس) صفر تا صد طراحی قالب و افزونه وردپرس را یاد بگیرید.

  • تمرین به صورت عملی

بهترین راه برای تقویت مهارت‌هایی که به عنوان یک برنامه نویس فول استک نیاز دارید، ساختن پروژه‌های واقعی است. با موارد ساده مانند راه اندازی یک وب سایت شخصی شروع کنید و به تدریج به سراغ برنامه‌های پیچیده‌تر بروید. برای یادگیری بیشتر و درگیر شدن با چالش‌های برنامه نویسی می‌توانید یادگیری‌تان را ارتقا دهید.

  • ساخت پروفایل در GitHub

یکی از بهترین و بزرگترین پلتفرم‌ها برای یادگیری عمیق برنامه نویسی، تعامل با افراد حرفه‌ای و دستیابی به کدهای آماده و استاندارد، سایت گیت هاب است. از طریق این سایت می‌توانید فایل‌های کد را به راحتی به اشتراک بگذارید و نسخه‌های مختلف در هر پروژه دنبال کنید و کدنویسی های استاندار را یاد بگیرید. GitHub مکانی عالی برای نمایش پروژه‌های خود به کارفرمایان بالقوه است.

  • مهارت نرم

برای تبدیل شدن به یک توسعه‌دهنده فول استک، علاوه بر دانش فنی به مهارت‌های زیر نیاز دارید:

  • ارتباطات: یک دولوپر نیاز به برقراری ارتباط با سایر تیم‌ها دارد و باید بتواند به درستی با اعضا یک تیم تعامل داشته باشد. همچنین در انجام پروژه باید بتواند ارتباط درستی با کارفرما داشته باشدتا درک درستی از خواسته او داشته باشد.
  • مدیریت تیم: یک دلوپر می‌تواند به صورت فردی کار کند و یا مدیریت یک تیم را داشته باشد بنابراین باید بتواند افراد مختلف را مدیریت کند.
  • مدیریت پروژه: برای انجام یک پروژه نیاز به مدیریت فرانت اند، بک اند، دیتابیس و… دارید، یک برنامه نویس فول استک با تسلط بر مدیریت پروژه باید بتواند تمام بخش‌های پروژه را مدیریت کند.
  • انعطاف پذیری: یک دولوپر باید بین تسک‌های مختلف فرانت اند و بک اند جابه جا شود و در انجام تسک‌های مختلف انعطاف پذیر باشد.
  • حل مسئله: برنامه نویسان باید با فرایند حل مسئله آشنا باشند و بتوانند چالش‌های مختلف برنامه نویسی را به بهینه‌ترین روش حل کنند.
  • یادگیری ابزارهای برنامه نویسی

به عنوان یک برنامه‌نویس باید با ابزارهای برنامه نویسی کار کنید که از جمله می توان ویرایشگرهای متن مانند Visual Studio Code و Atom را نام برد. همچنین در حال حاضر ابزارهای هوش مصنوعی زیادی برای برنامه نویسی وجود دارد که می توانید برای نوشتن کدها استفاده کنید و یا کدهایی که دارید را ویرایش کنید.

بهترین منابع یادگیری

برای یادگیری برنامه نویسی می‌توانید از منابع مختلف مانند دوره های آموزشی، کتاب، ویدئوهای آموزشی، بوت کمپ و..  استفاده کنید و کدنویسی را یاد بگیرید.

اولین قدم برای دولوپر شدن را بردار

در دوره کدکرفت از مباحث مقدماتی تا پیشرفته php را به صورت عملی یاد بگیرید و وارد دنیای برنامه نویسی بک اند شوید. دوره PHP

یادتان باشد که تمرین، تمرین و تمرین کلید موفقیت برای برنامه نویسان است و با انجام پروژه‌های عملی برنامه نویسی را به صورت حرفه‌ای و عمیق یاد بگیرید.

بازار کار برنامه نویسان فول استک

همان طور که متخصصان هر کسب و کاری بیشترین درآمد را دارند برنامه‌نویسان فول استک هم درآمد بالایی دارند اگر سری به آگهی‌های استخدام بزنید درآمد بالای 60 میلیون برای برنامه نویسان فول استک است. علاوه بر درآمد بالای برنامه نویسان فول استک، این شغل بازار کار خوبی دارد در حالی که تعداد توسعه دهندگان کمی وجود دارد. بنابراین اگر زمان زیادی را صرف یادگیری  و کسب تجربه برای تبدیل شدن به یک برنامه نوس فول استک کنید ارزش یادگیری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید