مقایسه زبان برنامه نویسی PHP با ASP؛ کدام زبان را انتخاب کنم؟

امروزه به دلیل گستردگی دنیای برنامه نویسی انتخاب کمی سخت است. PHP و ASP.NET که به دلیل ویژگی و عملکرد فوق العاده طرفداران زیادی دارند. اگر نمی دانید کدام یک را انتخاب کنید در این مقاله به مقایسه زبان‌های برنامه نویسی PHP و ASP.NET می‌پردازیم.

مدت‌ها است که جدال بین طرفداران  PHP و ASP.NET  وجود دارد. PHP و ASP.NET هر دو زبان‌های برنامه نویسی محبوبی هستند و  کاربردهای متنوع دارند. هر دو زبان بک اند و اغلب برای طراحی سایت کاربرد دارد، اما اینکه کدام یک بهتر عمل می‌کند، موضوعی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

PHP چیست؟

PHP مخفف Hypertext Preprocessor است و یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا سمت سرور است که برای طراحی وب توسعه یافته‌است. این زبان در سال 1995 و توسط راسموس لردورف توسعه یافت. PHP به خاطر سادگی و سهولت در کار به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی بک اند تبدیل شده و برای افراد مبتدی انتخاب بهتری است. از سمت دیگر سایت‌های بزرگ دنیا مانند یوتیوب، فیسبوک و لینکدین با میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا با این زبان طراحی شده است.

این زبان اوپن سورس است و از مجموعه‌ گسترده‌ای از پایگاه‌های داده پشتیبانی می‌کند، این ویژگی‌ها باعث می‌شود که مناسب برای چندین پروژه توسعه وب باشد. در سال 2023 در نظرسنجی در سایت استک اورفلو 24.3% از پاسخ دهندگان از PHP را به استفاده می‌کردند. علاوه بر تمامی این موضوعات، PHP یک جامعه بزرگ از برنامه نویسان در سراسر دنیا دارد. به عبارت دیگر، منابع، کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌های فراوانی وجود دارد که در بهبود فرآیند توسعه به کمک شما می‌آیند.

اگر به دنبال یادگیری PHP هستید، در دوره کدکرفت راست چین 0 تا 100 برنامه نویسی PHP را به صورت پروژه محور یاد بگیرید.

دوره PHP 

PHP زبان اصلی برنامه نویسی وردپرس است که برای طراحی قالب و افزونه به کار می‌رود و یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد از برنامه نویسی برای کسانی است که تازه می‌خواهند وارد دنیای برنامه نویسی شوند.

ASP.NET چیست؟

ASP.NET یک زبان برنامه نویسی است که در سال 2002 توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد تا برنامه نویسان بتوانند برای ساخت سایت‌های و برنامه‌های تحت وب استفاده کنند.این زبان برنامه نویسی برای طراحی برنامه‌های دسکتاپ، طراحی سایت، گیم و بازی و اپلیکیشن موبایل کاربرد دارد.

در نظرسنجی در سایت استک اورفلو 10% از پاسخ دهندگان از ASP.NET استفاده می‌کردند. ASP.NET به خاطر قدرت، کارایی و کاربردهای متنوع شناخته شده است.

مقایسه بین ASP.NET و PHP

ASP.NET و PHP هر دو زبان برنامه‌نویسی سمت سرور هستند اما مهمترین تفاوت ASP.NET با PHP در این است که، پی اچ پی یک زبان برنامه نویسی وب متن باز (Open Source) است و توسط تمامی افراد دنیا قابل توسعه است، اما ASP.NET یک زبان برنامه نویسی و توسعه وب تخصصی است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه داده می‌شود.

علاوه بر این تفاوت‌های بعدی ASP.NET با PHP در جامعه استفاده کنندگان، فریمورک، زمان یادگیری و بازار کار آنهاست؛ به طور کلی یادگیری PHP ساده تر از ASP است. در ادامه به مقایسه و بیان جزئی تفاوت‌های هر دو  زبان زیان برنامه نویسی ASP.NET و PHP می‌پردازیم:

  • جامعه استفاده کنندگان از هر دو زبان

هر دو زبان برنامه نویسی در دنیا بسیار محبوب هستند و در حال حاضر بیش از 6.3 میلیون برنامه نویس PHP وجود دارد و بیش از 2 میلیون برنامه نویس ASP.NET وجود دارد. هر دو زبان جامعه بزرگ از توسعه‌دهندگان در سراسر دنیا دارند.

 

  • مقایسه عملکرد PHP و ASP.NET

یکی از موارد کلیدی برای انتخاب یک زبان برنامه نویسی، عملکرد یا Performance آن است.ASP.NET دارای ویژگی‌هایی است که می‌تواند عملکرد برنامه وب را به صورت چشمگیری بهبود می‌بخشد. PHP به دلیل سبک بودن و سرعت سریع در اجرا شناخته می‌شود به ویژه وقتی که با مکانیزم‌های ذخیره سازی opcode همراه باشد.

مقایسه عملکرد و مقیاس پذیری php و asp

  • مقایسه فریمورک‌ها در PHP و ASP.NET

فریمورک‌ها ابزارهایی قدرتمند برای توسعه بهتر، سریع‌تر و ایمن‌تر برنامه‌های کاربردی وب هستند. استفاده از آن‌ها می‌تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا روند توسعه را بهبود ببخشند. PHP دارای فریمورک هایی مانند Laravel، Symfony، CodeIgniter و Yii است که ویژگی‌هایی را برای توسعه برنامه‌های تحت وب ارائه می‌دهد. در مقابل ASP.NET چارچوب‌هایی مانند ASP.NET MVC و ASP.NET Core را با پیروی از الگوی MVC ارائه می‌دهد.

در نهایت هر دو زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET مجموعه گسترده‌ای از کتابخانه‌ها دارند که در پروژه‌های متفاوتی قابل استفاده هستند. هنگام انتخاب یک فریمورک یا کتابخانه، عواملی مانند پشتیبانی و بزرگی جامعه آن زبان، مدارک موجود برای فریمورک و آسانی استفاده را در نظر بگیرید. ماهیت سبک و اجرای سریع PHP، همراه با فریمورک‌هایی مانند لاراول از مزایای این زبان برنامه نویسی است. در مقاله لاراول چیست با محبوب ترین فریمورک‌ PHP آشنا شوید.

  • مقایسه امنیت و آسیب پذیری در PHP و ASP.NET

امنیت یک بخش حیاتی و مهم در توسعه وب است و به دلیل همین امر، درک مزیت‌های امنیتی و آسیب پذیر بودن یک زبان برنامه نویسی ضروری است. PHP با استفاده از به‌روزرسانی‌های منظم و پی در پی، حفره‌های امنیتی و آسیب پذیر را شناسایی و برطرف می‌کند. علاوه بر این PHP ویژگی‌های امنیتی متفاوت درونی مانند توابع اعتبارسنجی ورودی و مکانیزم‌های رمزگذاری خروجی را برای کاهش مشکلات امنیتی خود ارائه می‌دهد که کمک بزرگی به بهبود امنیت این زبان کرده است.

از آن سمت ASP.NET که پشتیبانی‌اش توسط مایکروسافت انجام می‌شود، تاکید بسیاری بر امنیت دارد. ASP.NET اقدامات لازم را در برابر حملات مختلف احتمالی مانند XSS و CSRF را از طریق اعتبارسنجی درخواست‌های ارسال شده ارائه می‌دهد.

در کل در مقایسه PHP و ASP.NET هر دو دستورالعمل‌ها و منابع امنیتی خاصی را برای کمک به توسعه دهندگان در اجرای کدنویسی امن ارائه می دهند. PHP و ASP.NET هر دو امنیت را در اولویت قرار داده‌اند و اقدامات متفاوتی را برای کاهش آسیب پذیری‌های رایج ارائه می‌دهند.

photo 2024 03 03 12 42 51

  • بازار کار PHP و ASP.NET

اگر بخواهم صادقانه بگویم هر دو آن‌ها! هر دو زبان برنامه نویسی PHP و ASP.NET  بازار کار خوبی دارند و فرصت‌های شغلی مختلفی برای هر دو زبان وجود دارد. در سال در 2023 در سایت Indeed برای PHP یش از 1.5 میلیون فرصت شغلی و برای ASP.NET بیش از 500 هزار موقعیت مختلف شغلی وجود داشت. که PHP بازار کار بهترین نسبت ASP.NET  دارد. در مقاله کسب درآمد از PHP در مورد راه های کسب درآمد از این زبان توضیحات بیشتر را بخوانید.

PHP و ASP.NETدر طراحی و توسعه وب کاربرد بیشتری دارند و توسعه دهندگان حرفه‌ای در این زبان‌ها می‌توانند فرصت‌های شغلی عالی را در سازمان‌ها و بخش‌های مختلف به دست آورند. با مقایسه انجام شده انتخاب شما کدام زبان است؟ اگر تجربه کار با هر دو زبان را دارید در قسمت دیدگاه‌ها با ما در ارتباط باشید.

دوره پروژه محور PHP مگاکد

یادگیری زبان های برنامه نویسی نیازمند کار به صورت عملی است در این دوره با یک پروژ طراحی سایت با PHP می توانید تمام مراحل تبدیل فرانت اند یک قالب را به بک اند را به صورت پروژه محور یاد بگیرید.

علاوه بر

ASP.NET زبان های زیادی در رقابت با PHP هستند و در مقاله مقایسه PHP و Python جزئیات بیشتر را در مورد این زبان بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید