سوال از هوش مصنوعی
ارتباط صحیح با هوش مصنوعی و گرفتن جواب دقیق، وابسته به نحوه پرسیدن سوال است. در این مقاله درباره نحوه پرسیدن سوال از هوش مصنوعی آموزش می دهیم.

در دنیای پر سرعت امروز، پیدا کردن راه‌های جدیدی برای صرفه جویی در زمان و افزایش بهره‌وری اهمیت زیادی دارد. یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقات در سال‌های اخیر، ظهور هوش مصنوعی (AI) و توانایی آن در پاسخ‌گویی به سوالات و ارائه اطلاعات درباره موضوعات مختلف بوده است که باعث صرفه جویی در زمان شده، البته اگر نحوه صحیح صحبت از هوش مصنوعی را بدانید، بهره‌وری بیشتر می‌شود. در این مقاله قصد داریم نحوه صحیح پرسیدن سوال از هوش مصنوعی را آموزش دهیم.

نحوه سوال از هوش مصنوعی

برای اینکه نحوه صحیح چت با هوش مصنوعی را بدانید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

پرسیدن سوالات مشخص

هرچه سوال شما دقیق‌تر باشد، پاسخ هوش مصنوعی هم مفیدتر خواهد بود. پس سؤالات باز یا مبهم نپرسید و تا جایی که ممکن است جزئیات بیشتری در سوال خود جا دهید.

برای مثال سه نمونه سوال غیر مشخص عبارتند از:

سوال: “هوای امروز چگونه است؟”

این سوال خیلی جامع است چون مشخص نیست منظور هوای کدام شهر است.

سوال: “آیا می توانید یک رستوران خوب را معرفی کنید؟”

منظور این سوال هم برای هوش مصنوعی مشخص نیست، متوجه نمی شود که منظور چه رستورانی در کدام شهر است.

سوال: “اخبار برتر امروز کدامند؟”

این سوال هم بسیار جامع و کلی است، چون هوش مصنوعی متوجه نمی شود که اخبار چه حوزه ای مد نظر شماست.

استفاده از زبان واضح و مختصر

هنگام سوال پرسیدن از هوش مصنوعی از اصطلاحات پیچیده و تخصصی استفاده نکنید، هرچه سوالات واضح‌تر بوده، پاسخ هم صحیح‌تر است.

برای مثال سه نمونه سوال غیر واضح و طولانی عبارتند از:

سؤال: “آیا می‌توانید رستوران خوبی را پیشنهاد کنید که غذاهای خوشمزه محلی و ارگانیک سرو می کند؟”

این سوال بسیار طولانی است و اصطلاحات تخصصی (غذاهای خوشمزه محلی) دارد که هوش مصنوعی نمی تواند پاسخ مناسبی دهد.

سوال:”پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من از جمله دماهای بالا و پایین، سرعت و جهت باد و احتمال بارش برای هر ساعت از روز چگونه است؟”

این سوال بسیار طولانی است و حجم زیادی از اطلاعات دقیق را می خواهد. یک سوال مختصر و واضح تر ممکن است این باشد: ‘پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من چگونه است؟’

سؤال:”آیا می‌توانید فهرستی از ده برند برتر گوشی‌های هوشمند، رتبه‌بندی شده بر اساس سهم بازار در ایالات متحده، برای سه ماهه دوم سال 2021 را به من بدهید؟”

این سوال مشخص و واضح است، اما ممکن است برای برخی از سیستم های هوش مصنوعی بیش از حد طولانی و دقیق باشد. یک سوال مختصرتر و واضح تر ممکن است این باشد: ‘ده برند برتر گوشی های هوشمند در ایالات متحده کدامند؟’

 

ارایه اطلاعات کافی

در سوال از هوش مصنوعی اطلاعات کافی ارایه دهید. مثلا اگر از هوش مصنوعی درباره محصول خاصی می‌پرسید، نام و مدل محصول را ذکر کنید.

برای مثال سه نمونه سوال بدون اطلاعات کافی عبارتند از:

سوال: “قیمت آیفون جدید چقدر است؟”

این سوال اطلاعات کافی به هوش مصنوعی ارائه نمی دهد شکل صحیح تر این سوال: ‘قیمت آیفون 14 پرو مکس جدید در ایران است؟’

سوال: “آیا می توانید یک کتاب خوب برای خواندن پیشنهاد دهید؟”

این سوال خیلی مبهم است و اطلاعات کافی به هوش مصنوعی نمی دهد. این سوال با ارایه اطلاعات کافی به این صورت می تواند مطرح شود: آیا می توانید یک رمان معمایی خوب برای کسی که از داستان شرلوک هلمز لذت می برد معرفی کنید؟’

تست و خطا کنید

اگر پاسخ مناسب و مورد نظر خود را از هوش مصنوعی دریافت نمی‌کنید، حتما نوع سوال از هوش مصنوعی را تغییر دهید، آنقدر در نوشتن سوالات سعی و خطا کنید تا جواب مورد نظر را بگیرید. با این کار کم کم یاد می گیرید که چگونه باید با هوش مصنوعی صحبت کنید.

سوالاتی که نباید از هوش مصنوعی بپرسید

هوش مصنوعی توانایی پاسخ به همه سوالات را ندارد، احتمالا پیش آمده که سوالی بپرسید ولی پاسخ مدنظر خود را دریافت نکنید، چون همانطور که در بالا گفتیم این چت بات‌ها، مدل‌های زبانی هستند که با استفاده از منابعی که در دسترس آن‌ها است توانایی پاسخ گویی دارند.

سوالاتی که بهتر است از هوش مصنوعی نپرسید:

  • سوالات درباره اطلاعات شخصی مثل شماره تلفن و…
  • سوالات پیچیده ای که نیاز به تجزیه تحلیل دارند
  • سوالاتی که نیازمند تجربه انسانی هستند

بهترین ابزارها برای سوال از هوش مصنوعی

سایت هوش مصنوعی و چت بات‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها سوال بپرسید و به شما پاسخ دهند. مهم‌ترین ابزارها عبارتند از:

ChatGPT

یکی از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای پرسیدن سوال، ChatGPT است. پس از ثبت نام در چت جی پی تی در قسمت پایین سوال خود را مطرح کنید. شما می‌توانید هر نوع سوالی را از چت جی پی تی بپرسید ولی این موضوع را در نظر بگیرید که چون اطلاعات این ابزار تا سال 2021 است ممکن است اطلاعات جامع و به روز ارایه ندهد.

چت بات ChatGPTمهندسی پرامپت

گوگل بارد

یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای پرسیدن سوال از هوش مصنوعی، گوگل بارد است. هوش مصنوعی گوگل به دلیل استفاده از دیتابیس های گوگل پاسخ خوبی به سوالات شما می‌دهد. برای استفاده از بارد کافیست یک حساب گوگل داشته باشید و سپس وارد مکالمه با گوگل بارد شوید.

هوش مصنوعی بارد
در این مقاله درباره نحوه پرسیدن سوال از هوش مصنوعی صحبت کردیم، امیدواریم که با پرسیدن صحیح سوال علاوه بر صرفه جویی در زمان، بهره وری خود را افزایش دهید.

در مقاله هوش مصنوعی اینستاگرام به ابزارهای کاربردی این حوزه پرداختیم که ساخت استوری، پست و ریلز را برای شما آسان می‌کنند. این ابزارها استفاده فراوانی داشته و اگر می‌خواهید از رقبای خود عقب نمانید بهتر است همین حالا اقدام به یادگیری آنها کنید.

Landing MasterProduct 2مشاهده دوره حضوری فرانت اند
مشاهده دوره حضوری برنامه نویسی وردپرس

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

برای دسترسی به 8 ابزار پرمیوم هوش مصنوعی این فرم را پر کن.

برای دانلود فایل کلیک کنید.