روز
ساعت‌
دقیقه
ثانیه
سوال از هوش مصنوعی

چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم؟

هوش مصنوعی، هوش ماشین‌ها یا نرم‌افزارها است که امروزه استفاده‌های زیادی در حوزه‌های مختلف پیدا کرده است. در این مطلب اختصاصا در مورد این صحبت می کنیم که، چگونه از هوش مصنوعی سوال کنیم تا بهترین جواب را دریافت کنیم. در این مطلب نمونه پرامپت های کاربردی مثال زده می‌شود.

یکی از هیجان‌انگیزترین اتفاقات در سال‌های اخیر، ظهور هوش مصنوعی (AI) و توانایی آن در پاسخ‌گویی به سوالات و ارائه اطلاعات درباره موضوعات مختلف بوده است که باعث صرفه جویی در زمان شده است. هدف نهایی این فناوری نوین، شبیه‌سازی عملکردهای ذهن انسان برای انجام کارها و حل مسائلی است که نیازمند هوش و یادگیری انسانی است. اگر نحوه صحبت کردن با هوش مصنوعی‌ گوگل Gemini (گوگل بارد سابق) یا Chat-GPT و هر ابزار دیگری را یاد بگیرید، می‌توانید اطلاعات دقیقی دریافت کنید.

ما ازخود جمینی سوال کردیم چطور بهترین پاسخ را از او دریافت کنیم و به نکات جالبی اشاره کرد: سوال خود را واضح و دقیق بپرسید؛ و از پرسیدن سوالات مبهم و کلی خودداری کنید به طوریکه کاملا منظور شما را درک کند. برای درک بهتر می‌توان از مثال استفاده کرد. هوش مصنوعی به اطلاعاتی که در اختیار آن قرار می‌دهید، دسترسی دارد بنابراین یکسری اطلاعات زمینه‌ای برای سوال خود در اختیار آن قرار دهید. و در نهایت از این ابزار انتظار معجزه نداشته باشید؛ زیرا هنوز در حال توسعه است و قادر به پاسخگویی به تمام سوالات نیست.

نحوه سوال از هوش مصنوعی

سوال از هوش مصنوعی گوگل انلاین بسیار ساده است؛ کافیست منظور خود را با جزئیات و با ارائه اطلاعات کافی، حتی با مثال در بخش Enter a prompt here وارد کنید و منتظر تولید پاسخ از سمت هوش مصنوعی باشید. برای اینکه نحوه صحیح وارد کردن دستورات یا پرامتها را بدانید باید چند نکته را در نظر بگیرید:

پرسیدن سوالات دقیق و مشخص

هرچه سوال شما دقیق‌تر باشد، پاسخ شما هم مفیدتر خواهد بود. پس سؤالات باز یا مبهم نپرسید و تا جایی که ممکن است جزئیات بیشتری در سوال خود جا دهید.

برای مثال سه نمونه سوال غیر مشخص عبارتند از:

سوال: “هوای امروز چگونه است؟”

این سوال خیلی جامع است چون مشخص نیست منظور هوای کدام شهر است.

سوال: “آیا می توانید یک رستوران خوب را معرفی کنید؟”

منظور این سوال هم برای هوش مصنوعی مشخص نیست، متوجه نمی شود که منظور چه رستورانی در کدام شهر است.

سوال: “اخبار برتر امروز کدامند؟”

این سوال هم بسیار جامع و کلی است، چون هوش مصنوعی متوجه نمی شود که اخبار چه حوزه ای مد نظر شماست.

استفاده از زبان واضح و مختصر

هنگام سوال پرسیدن از هوش مصنوعی از اصطلاحات پیچیده و تخصصی استفاده نکنید، هرچه سوالات واضح‌تر بوده، پاسخ هم صحیح‌تر است.

برای مثال سه نمونه سوال غیر واضح و طولانی عبارتند از:

سؤال: “آیا می‌توانید رستوران خوبی را پیشنهاد کنید که غذاهای خوشمزه محلی و ارگانیک سرو می کند؟”

این سوال بسیار طولانی است و اصطلاحات تخصصی (غذاهای خوشمزه محلی) دارد که هوش مصنوعی نمی تواند پاسخ مناسبی دهد.

سوال:”پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من از جمله دماهای بالا و پایین، سرعت و جهت باد و احتمال بارش برای هر ساعت از روز چگونه است؟”

این سوال هم نیز بسیار طولانی است و حجم زیادی از اطلاعات دقیق را می خواهد. یک سوال مختصر و واضح تر ممکن است این باشد: ‘پیش بینی آب و هوا برای پنج روز آینده در منطقه من چگونه است؟’

سؤال:”آیا می‌توانید فهرستی از ده برند برتر گوشی‌های هوشمند، رتبه‌بندی شده بر اساس سهم بازار در ایالات متحده، برای سه ماهه دوم سال 2021 را به من بدهید؟”

این سوال مشخص و واضح است، اما ممکن است برای برخی از سیستم های هوش مصنوعی بیش از حد طولانی و دقیق باشد. یک سوال مختصرتر و واضح تر ممکن است این باشد: ‘ده برند برتر گوشی‌های هوشمند در ایالات متحده کدامند؟’

 

ارائه اطلاعات کافی

اطلاعات کافی ارائه دهید؛ مثلا اگر از این ابزار درباره محصول خاصی می‌پرسید، نام و مدل محصول را ذکر کنید.

برای مثال سه نمونه سوال بدون اطلاعات کافی عبارتند از:

سوال: “قیمت آیفون جدید چقدر است؟”

این سوال اطلاعات کافی به هوش مصنوعی ارائه نمی دهد شکل صحیح تر این سوال: ‘قیمت آیفون 14 پرو مکس جدید در ایران است؟’

سوال: “آیا می توانید یک کتاب خوب برای خواندن پیشنهاد دهید؟”

این سوال خیلی مبهم است و اطلاعات کافی به هوش مصنوعی نمی دهد. این سوال با ارایه اطلاعات کافی به این صورت می تواند مطرح شود: آیا می توانید یک رمان معمایی خوب برای کسی که از داستان شرلوک هلمز لذت می‌برد معرفی کنید؟’

تست و خطا کنید

اگر پاسخ مناسب و مورد نظر خود را از هوش مصنوعی دریافت نمی‌کنید، حتما نوع سوال پرسیدن خود را تغییر دهید، آنقدر در نوشتن سوالات سعی و خطا کنید تا جواب مورد نظر را بگیرید. با این کار کم کم یاد می‌گیرید که چگونه باید با این ابزار صحبت کنید.

سوالاتی که نباید از هوش مصنوعی بپرسید

این چت بات‌ها، مدل‌های زبانی هستند که با استفاده از منابعی که در دسترس آن‌ها است توانایی پاسخ گویی دارند، با این توصیف سوالاتی که بهتر است از هوش مصنوعی نپرسید:

  • سوالات درباره اطلاعات شخصی مثل شماره تلفن و…
  • سوالات پیچیده ای که نیاز به تجزیه تحلیل دارند
  • سوالاتی که نیازمند تجربه انسانی هستند
ai 1 1

اگر علاقه به یادگیری بیشتر هوش مصنوعی و استفاده درست‌تری از آن دارید، دوره سفر به آینده را از دست ندهید.

دوره تولید محتوا با هوش مصنوعی 

 

بهترین ابزارهای هوش مصنوعی

ChatGPT

یکی از بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای پرسیدن سوال، ChatGPT است. پس از ثبت نام در ChatGPT در قسمت پایین سوال خود را مطرح کنید. شما می‌توانید هر نوع سوالی را از چت جی پی تی بپرسید ولی این موضوع را در نظر بگیرید که چون اطلاعات این ابزار تا سال 2021 آپدیت می‌باشد ممکن است اطلاعات جامع و به روز ارائه ندهد.

چت بات ChatGPTمهندسی پرامپت

Gemini (گوگل بارد)

یک ابزار فوق العاده قدرتمند برای پرسیدن سوال از هوش مصنوعی، گوگل بارد است. هوش مصنوعی گوگل به دلیل استفاده از دیتابیس‌های گوگل پاسخ خوبی به سوالات شما می‌دهد. برای استفاده از بارد کافیست یک حساب گوگل داشته باشید و سپس وارد مکالمه با گوگل بارد شوید.

هوش مصنوعی بارد
در این مقاله درباره نحوه پرسیدن سوال از هوش مصنوعی صحبت کردیم، امیدواریم که با پرسیدن صحیح سوال علاوه بر صرفه جویی در زمان، استفاده خوبی از آن داشته باشید.

در مقاله هوش مصنوعی اینستاگرام به ابزارهای کاربردی این حوزه پرداختیم که ساخت استوری، پست و ریلز را برای شما آسان می‌کنند. این ابزارها استفاده فراوانی داشته و اگر می‌خواهید از رقبای خود عقب نمانید بهتر است همین حالا اقدام به یادگیری آنها کنید.

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

برای دسترسی به 8 ابزار پرمیوم هوش مصنوعی این فرم را پر کن.

برای دانلود فایل کلیک کنید.